English Русский
saules_veselibas.jpg
 

Veselīgs uzturs

Veselīga uztura piramīdas pamatu veido graudaugu izstrādājumi - maize. Maize ir viens no galvenajiem ikdienas pārtikas produktiem, un tās uzturvērtību nosaka dažāda maluma rudzu, kviešu un citu graudu milti. Vērtīgāka ir maize no rupja maluma miltiem, kā arī maize, kurai ir pievienotas dažādas sēkliņas, graudi un klijas - šādās maizēs ir vairāk vitamīnu, minerālvielu, polinepiesātināto taukskābju un šķiedrvielu. Maizes uztura vērtību un atbilstību mūsu organisma vajadzībām nosaka tās sastāvs. Vidēji maize satur 37 - 47% ūdens, 6 - 8% olbaltumvielu, 1 - 2% tauku, 42 - 58% ogļhidrātu, 3 - 4% balastvielu, 1- 2% minerālvielu un vitamīnu.

Daudzi kļūdaini uzskata, ka maize ir viens no barojošākiem pārtikas produktiem. Patiesībā graudaugu produktos ir zems tauku saturs, ja vien tauki nav pievienoti cepšanas procesā, vai uzlikti uz maizes.

Uzturs jeb barības vielas ir nepieciešamas normālu dzīvības procesu uzturēšanai organismā. Uzturs ir organisma enerģijas avots, kas nodrošina fizisko aktivitāti un organisma iekšējo orgānu funkcijas. Tam ir jābūt pilnvērtīgam - katru dienu jāēd graudaugu produkti kā maize, piena produkti, olas, jāuzņem vitamīni un minerālvielas no augļiem un dārzeņiem, zivis un gaļa. Šie produkti ir jāuzņem pienācīgā daudzumā, veidā un laikā. Ļoti būtiski ir ievērot noteiktas šo uzturvielu proporcijas, piemēram, uzturs nedrīkst sastāvēt no olbaltumvielām vien. Veselīgs uzturs nodrošina pareizu organisma attīstību, veicina augstas darbaspējas un labu pašsajūtu.

Uzturs sastāv no – ogļhidrātiem, šķiedrvielām, olbaltumvielām, taukiem, minerālvielām, vitamīniem un ūdens.  

Maize bagātīgi satur:

Ogļhidrāti - nodrošina organismu ar enerģiju. Tie palīdz organismam pilnvērtīgi izmantot pārējās vērtīgās vielas.

Šķiedrvielas - izvada no organisma toksīnus un uzlabo zarnu mikrofloru. Tās mazina holesterīna līmeni asinīs, kaitīgu vielu iedarbību un risku saslimt ar sirds slimībām. Šķiedrvielas veicina uzturvielu uzsūkšanos un regulē liekā svara problēmas.

Olbaltumvielas – ir cilvēka ķermeņa uzbūves materiāls, kas nodrošina pilnvērtīgu augšanu, rūpējas, lai būtu stipri kauli, veseli zobi, mati un nagi. Tās organismā rada aizsargvielas pret infekcijām un piedalās vielmaiņas procesos.

Vitamīni - ir ļoti vajadzīgi mūsu organismam. No tiem ir atkarīga cilvēka augšana un veselība, darbaspējas un labsajūta. Vitamīni nodrošina optimālus vielmaiņas procesus.

Minerālvielas - ir neaizstājama uztura sastāvdaļa, kas nepieciešama organisma dzīvības procesiem un normālai attīstībai.